USU klubmesterskaber 2015

Klubmesterskaber 2015

Lørdag den 25. april blev der afholdt Klubmesterskaber for Ungdomsafdelingen i HB.

Finale dagen startede med kampe kl. 10.00 og da alle kampe var færdigspillet omkring kl. 15.00, blev de nye klubmestre kåret. Der var medaljer og T-shirt til alle klubmestre samt pokaler i single-rækkerne i alle årgange.

Klubmester t-shirts blev sponseret af vores gode venner hos Yonex og vores samarbejdspartner Sparekassen Sjælland havde i år indstiftet to talentpriser på hver 1.000 kroner, som gives til en talentfuld pigespiller og en tilsvarende drengespiller.

Omkring kl. 17.30 blev der afholdt middag for alle ungdomsspillere, søskende og
forældre, hvor der var dækket op til børnene i cafeen og til forældrene i
klubrummet og klokken 19.00 var der diskofest!

USU vil gerne sige et STORT tak til alle frivillige som hjalp til med at gennemføre dette arrangement. Det var fantastisk at opleve den store opbakning, som betød at vi alle fik en rigtig hyggelig dag sammen i hallen!

Følgende spillere blev tildelt Sparekassen Sjællands talentpriser på 1000 kroner til Badmintonshoppen:

Alexander Pedersen U13

Vanessa Rasmussen U13

          Sparekassen          

sponsor_logo_yonex_632

Et stort tak til Yonex og Sparekassen Sjælland for den store støtte.

Sparekassen Sjælland Talentpriser

Resultater for Klubmesterskaber 2015:

Række Placering Navn
HS U9 1 Tobias Karmann Larsen
HS U9 2 Linus Albrektsen
HS U9 3 Aske Hjort
DS U9 1 Malou Pedersen
DS U9 2 Filippa Kjær Kjellberg
DS U9 3 Laura M. Thellefsen
DS U9 3 Luna Haarkjær
DD U9 1 Filippa Kjær Kjellberg
DD U9 1 Malou Pedersen
DD U9 2 Josefine Winther Nielsen
DD U9 2 Silje Storgaard Høyer Nielsen
DD U9 3 Mille Rathsach Lang
DD U9 3 Rebecca Uldal
MD U9 1 Luna Haarkjær
MD U9 1 Tobias Karmann Larsen
MD U9 2 Aske Hjort
MD U9 2 Laura M. Thellefsen
HS U11 1 Lukas Rathsach Lang
HS U11 2 Alexander Ringbæk
HS U11 3 Mikkel Winther Nielsen
HS U11 3 Oscar Østergaard
HD U11 1 Alexander Ringbæk
HD U11 1 Lukas Rathsach Lang
HD U11 2 Nicolaj Millum
HD U11 2 Oscar Østergaard
HD U11 3 Benjamin Uldall
HD U11 3 Mikkel Winther Nielsen
HD U11 3 Nick Silword
HD U11 3 William Truelsen Falk
DS U11 1 Sofie Karmann
DS U11 2 Josefine Haarkjær
DS U11 3 Jasmin Nielsen
MD U11 1 Lukas Rathsach Lang
MD U11 1 Sofie Karmann
MD U11 2 Josefine Haarkjær
MD U11 2 Oscar Østergaard
MD U11 3 Jasmin Nielsen
MD U11 3 Mikkel Winther Nielsen
HS U13 1 Alexander Pedersen
HS U13 2 Andreas Lang-Hansen
HS U13 3 Christoffer Clausen
HS U13 3 Kasper Kjær Andersen
HD U13 1 Alexander Pedersen
HD U13 1 Andreas Lang-Hansen
HD U13 2 Christoffer Clausen
HD U13 2 Kasper Kjær Andersen
HD U13 3 Frederick Skjold Andersen
HD U13 3 Mikkel Donslund
DS U13 1 Vanessa Rasmussen
DS U13 2 Isabell Christensen
DS U13 3 Natasha Haagensen
DS U13 3 Tanya Karmann Larsen
DD U13 1 Emilie Wedege
DD U13 1 Vanessa Rasmussen
DD U13 2 Isabell Christensen
DD U13 2 Tanya Karmann Larsen
DD U13 3 Natasha Haagensen
DD U13 3 Marie Thomsen
MD U13 1 Alexander Pedersen
MD U13 1 Tanya Karmann Larsen
MD U13 2 Andreas Lang-Hansen
MD U13 2 Isabell Christensen
MD U13 3 Christine Hallkvist
MD U13 3 Kasper Kjær Andersen
HS U15 1 Nikolaj Mangor
HS U15 2 Jonas Maahr
HS U15 3 Antoine Tolstrup Fontaine
HS U15 3 Ebbe Baardsen
HD U15 1 Ebbe Baardsen
HD U15 1 Peter Nørby Larsen
HD U15 2 Emil Klitgaard
HD U15 2 Lasse Schmidt
DS U15 1 Caroline Namita Hallkvist
DS U15 2 Katrine Qvist Gerlach
DS U15 3 Rebecca Hjermind Millum
DD U15 1 Rebecca Hjermind Millum
DD U15 1 Rine Køpping
DD U15 2 Caroline Namita Hallkvist
DD U15 2 Katrine Qvist Gerlach
MD U15 1 Caroline Namita Hallkvist
MD U15 1 Peter Nørby Larsen
MD U15 2 Ebbe Baardsen
MD U15 2 Katrine Qvist Gerlach
MD U15 3 Lasse Schmidt
MD U15 3 Rebecca Hjermind Millum

Print Friendly, PDF & Email

DEL:
Populære indlæg