Tanya Karmann vinder i HB-hulen og rykker til M-rækken

cof

I weekenden var Tanya Karmann Larsen til U17/19A turnering i HB-hulen.

Det blev til en 1. plads i MD sammen med Philip Olah fra Ølstykke.

Finalen blev vundet sikkert med 21-17, 21-14 over Natalie Sprunk-Jansen, Lyngby og Jonathan Christensen, Stenløse.

Med sejren sikrede Tanya sig oprykning til M-rækken.

U15 M

Josefine Haarkjær, HB og Nikolaj Schmidt-Petersen, Lillerød, vandt i søndags U15M i Roskilde i MIX, ved at i finalen at slå Mikkeline Nielsen, Værløse, & Emil Hesse, Gentofte 21-14, 21-16.

Vinder af Roskilde U15 Mix 071117

Her er en samlet resultat-oversigt:

U11

20-10-2017 Luna Haarkjær Vinder af U11 A DD DGI Badminton sammen med Karla Tanghøj, Vanløse
18-10-2017 Silje Storgaard Høyer Nielsen Nr. 2 i U11 A DS BADDAN

U13

04-11-2017 Benjamin Uldall Nr. 2 i U13 B HD Nordsjælland sammen med Phillip Krøyer Petersen, Herlev/Hjorten
Nikolas Dahl Folkmann Vinder af U13 A HD Slagelse sammen med Jeppe Martensen , Holbæk
Nora Thorndahl Balieu Vinder af U13 D DS Nordsjælland
Oskar Rasmussen Nr. 3 i U13 B HS Nordsjælland
20-10-2017 Nick Silword Nr. 3 i U13 B HS DGI Badminton
Nick Silword Vinder af U13 B HD DGI Badminton sammen med Ivan Pedro Andersen , Badminton Roskilde
Nikolas Dahl Folkmann Nr. 3 i U13 A HD DGI Badminton sammen med Jeppe Martensen , Holbæk
Regitze Wulffsberg Nr. 3 i U13 B DS DGI Badminton

U15

04-11-2017 Josefine Haarkjær Vinder af U15 M MD Badminton Roskilde sammen med Nikolaj Schmidt-Petersen, Lillerød
Lasse Alkjær Eriksen Nr. 2 i U15 C HD Nordsjælland sammen med Patrick Reibert Hansen
Laura Nørregaard Nr. 2 i U15 M DD Badminton Roskilde sammen med Malou Yde-Andersen
Malou Yde-Andersen Nr. 2 i U15 M DD Badminton Roskilde sammen med Laura Nørregaard
Patrick Reibert Hansen Nr. 2 i U15 C HD Nordsjælland sammen med Lasse Alkjær Eriksen
Tobias Dahl Folkmann Nr. 2 i U15 M HS Badminton Roskilde
20-10-2017 Amalie Kølbek Nr. 3 i U15 A MD DGI Badminton sammen med Lauritz Wulffsberg
Amalie Kølbek Vinder af U15 A DD DGI Badminton sammen med Smilla Kristensen, KMB2010
Josefine Haarkjær Nr. 2 i U15 M DS DGI Badminton
Lauritz Wulffsberg Nr. 3 i U15 A MD DGI Badminton sammen med Amalie Kølbek
Tobias Dahl Folkmann Nr. 2 i U15 M HS BADDAN
Tobias Dahl Folkmann Vinder af U15 M HD BADDAN sammen med Adam Martensen, Holbæk

U17/U19

05-11-2017 Tanya Karmann Larsen Vinder af U17/U19 A MD Hillerød sammen med Philip Olah, Ølstykke
04-11-2017 Andreas Lang-Hansen Nr. 3 i U17/U19 M HD KMB2010 sammen med Frederik Stange, KBK Kbh.
Print Friendly, PDF & Email

DEL:
Populære indlæg