Hillerød t-shirts her og der og alle vegne – Hattrick og oprykning til Amalie Kølbæk

u15

Kanon flot weekend med Hillerød spillere med helt fremme i hele 27 finalekampe

U13

Alexander Ringbæk deltog i sæsonens første U13E stævne i Jylland (Brønderslev) og fællesrejsen med Sjællandskredsen var en stor succes, med overnatning på vandrehjem med kammeraterne.

Alexander spillede sig frem til 3 semifinaler. Der er stor jævnbyrdighed blandt de 3-5 bedste i årgangen – så det er et spørgsmål om at have “benene og hovedet med” i disse tætte kampe.

Alexander er således motiveret til at træne videre med teknik, kondition, hurtighed og det mentale.

admin-ajax

U15

Der var orange Hillerød t-shirts her og der og alle vegne på finaledagen i weekendens U15A- turnering i KBK. Amalie scorede hattrick og sikrede sig oprykning til mesterrækken, og 2 finaler var rene HB opgør.

Damesingle:
1. plads til Amalie Kølbek
2. plads til Emilie Falcke Wedege
Mixdouble:
1. plads til Amalie Kølbek og Lauritz Wulffsberg
2. plads til Emilie Falcke Wedege og Mingus Hellstrøm
Herresingle:
2. plads til Lauritz Wulffsberg
Damedouble:
1. plads til Amalie Kølbek og Emilie Falcke Wedege

unnamed (1)

Her en samlet oversigt over alle resultaterne:

U11

30-09-2017 Josva Reffstrup Skov Nielsen Nr. 2 i U11 D HS Solrød Strand
Luna Haarkjær Nr. 2 i U11 A MD Solrød Strand sammen med Vitus Molander Kragh, Farum
Luna Haarkjær Vinder af U11 A DD Solrød Strand sammen med Filippa Frederikke Wellendorf Pedersen, KBK Kbh.
Luna Haarkjær Nr. 2 i U11 A DS Solrød Strand
Natasja Pilvad Nr. 2 i U11 A DD Solrød Strand sammen med Athene Lyduch Thornild, Solrød Strand

U13

30-09-2017 Alexander Ringbæk Nr. 3 i U13 E MD Brønderslev sammen med Norah Jeppesen, Værløse
Alexander Ringbæk Nr. 3 i U13 E HS Brønderslev
Alexander Ringbæk Nr. 3 i U13 E HD Brønderslev sammen med Magnus Hansen, Højbjerg
Filippa Kjær Kjellberg Nr. 2 i U13 M DD Holte sammen med Vera Sølby Tanghøj
Mikkel Winther Nielsen Nr. 3 i U13 M HD Holte sammen med Adam Meyer, Greve
Nick Silword Nr. 2 i U13 B HS Græsted
Vera Sølby Tanghøj Nr. 2 i U13 M DD Holte sammen med Filippa Kjær Kjellberg

U15

30-09-2017 Alexander Pedersen Nr. 3 i U15 E HD Broager sammen med Jonas Tomas Kudsk, Solrød Strand
Amalie Kølbek Vinder af U15 A DS KBK Kbh.
Amalie Kølbek Vinder af U15 A DD KBK Kbh. sammen med Emilie Falcke Wedege
Amalie Kølbek Vinder af U15 A MD KBK Kbh. sammen med Lauritz Wulffsberg
Emilie Falcke Wedege Nr. 2 i U15 A DS KBK Kbh.
Emilie Falcke Wedege Nr. 2 i U15 A MD KBK Kbh. sammen med Mingus Frederik Hellström
Emilie Falcke Wedege Vinder af U15 A DD KBK Kbh. sammen med Amalie Kølbek
Josefine Haarkjær Nr. 3 i U15 M DS Hørsholm
Lauritz Wulffsberg Nr. 2 i U15 A HS KBK Kbh.
Lauritz Wulffsberg Vinder af U15 A MD KBK Kbh. sammen med Amalie Kølbek
Mingus Frederik Hellström Nr. 2 i U15 A MD KBK Kbh. sammen med Emilie Falcke Wedege
Regitze Wulffsberg Vinder af U15 C DD Græsted sammen med Sofie Bardenfleth-Hansen Løjborg, Skælskør
Tobias Dahl Folkmann Nr. 3 i U15 M MD Hørsholm sammen med Victoria Lehmann, Lillerød

U17/U19

30-09-2017 Julie Birk Steensig Vinder af U17/U19 A DD Taastrup TIK sammen med Andrea Bergstrøm, Værløse
Tanya Karmann Larsen Vinder af U17/U19 A MD Taastrup TIK sammen med Philip Olah, Ølstykke
Print Friendly, PDF & Email

DEL:
Populære indlæg