Mange flotte placeringer i weekenden!

IMG_2150

Det blev igen en rigtig god HB weekend, med flotte resultater i flere forskellige rækker.

 

U09

Mille Rathsach Lang Vinder af U09 D DD Lyngby sammen med Amelie Darmer Christensen, Farum

Mille

 

 

U11

Malou Pedersen Nr. 2 i U11 A DS Lyngby
Malou Pedersen Vinder af U11 A DD Lyngby sammen med Anna-Sofie Nielsen, Lillerød
Malou Pedersen Nr. 2 i U11 A MD Lyngby sammen med Sebastian Nyholm Mikkelsen, Solrød Strand
Tobias Karmann Larsen Vinder af U11 C HD Lyngby sammen med Nikolaj Skou-Larsen, Holte

Malou

 Malou Pedersen og Anna Sofie Nielsen vinder U11A DD

U13

Det blev til en lang række af imponerende resultater i U13 rækkerne. Det blev blandt andet til et vaskeægte hattrick af Alberte Tanghøj, da hun vandt alle tre kategorier:

Alberte Tanghøj Vinder af U13 A MD Hillerød sammen med Oscar Østergaard
Alberte Tanghøj Vinder af U13 A DD Hillerød sammen med Jasmin Nielsen
Alberte Tanghøj Vinder af U13 A DS Hillerød
Alexander Pedersen Nr. 3 i U13 E HD Kolding BK sammen med Jonas Tomas Kudsk, Solrød Strand
Christoffer Clausen Nr. 2 i U13 B HD Nordsjælland sammen med Kasper Kjær Andersen
David Rasmussen Nr. 2 i U13 M MD Hillerød sammen med Mathilde Gam, Holbæk
Jasmin Nielsen Vinder af U13 A DD Hillerød sammen med Alberte Tanghøj
Kasper Kjær Andersen Nr. 2 i U13 B HD Nordsjælland sammen med Christoffer Clausen
Lauritz Wulffsberg Vinder af U13 C HD Nordsjælland sammen med Mingus Frederik Hellström
Lauritz Wulffsberg Nr. 2 i U13 C HS Nordsjælland
Malou Yde-Andersen Nr. 2 i U13 A DS Hillerød
Mingus Frederik Hellström Vinder af U13 C HD Nordsjælland sammen med Lauritz Wulffsberg
Mingus Frederik Hellström Vinder af U13 C HS Nordsjælland
Niclas Westberg Vinder af U13 M MD Hillerød sammen med Sofie Karmann
Niclas Westberg Nr. 2 i U13 M HD Hillerød sammen med Tobias Dahl Folkmann
Niclas Westberg Vinder af U13 M HS Hillerød
Oscar Østergaard Vinder af U13 A HD Hillerød sammen med Oliver Skovbo Larsen, Farum
Oscar Østergaard Nr. 2 i U13 A HS Hillerød
Oscar Østergaard Vinder af U13 A MD Hillerød sammen med Alberte Tanghøj
Sofie Karmann Vinder af U13 M MD Hillerød sammen med Niclas Westberg
Sofie Karmann Vinder af U13 M DD Hillerød sammen med Mathilde Gam, Holbæk
Tobias Dahl Folkmann Nr. 3 i U13 M HS Hillerød
Tobias Dahl Folkmann Nr. 3 i U13 M MD Hillerød sammen med Julie Weiergang, Værløse
Tobias Dahl Folkmann Nr. 2 i U13 M HD Hillerød sammen med Niclas Westberg

mingus

Lauritz Wulffsberg og Mingus Hellstrøm vinder U13C Landsmesterskaberne i HD. Mingus vinder ligeledes HS rækken.

Tobias og Niclas

 

Niclas Westberg (højre) fik en 1 plads i herresingle og Tobias Folkmann (venstre) blev nummer tre, efter de to drenge havde mødt hinanden efter en dramatisk semifinale som endte med cifrene 23-21 i tredje og afgørende sæt til Niclas.

Niclas

 

Niclas Westberg og Sofie Karmann blev nummer 1 i mixdouble. David Rasmussen og Mathilde Gam (Holbæk) blev nummer 2 og Tobias Folkmann og Julie Weiergang (Værløse) blev nummer 3.

IMG_4429

 

Niclas Westberg og Tobias Folkmann blev nummer 2 i herredouble

U15

Julie Birk Steensig Nr. 3 i U15 M DS Storkøbenhavn

U17

Emma Igel Vinder af U17 M DD Storkøbenhavn sammen med Line Broen Magersholt, Lillerød
Emma Igel Vinder af U17 M MD Storkøbenhavn sammen med Magnus Tang Maymann, Lyngby

Vi ønsker alle spillerne et stort tillykke med resultaterne!

/USU

Print Friendly, PDF & Email

DEL:
Populære indlæg