Luna Haarkjær rykker op for anden gang i denne sæson

I lørdags vandt Luna Haarkjær sammen med Aya Madsen, Jernløse U13A i double samt blev nr. 2 i single.

Men de 2 flotte placeringer, er Luna nu rykket op i U13M.

Det er den anden oprykning i denne sæson for Luna, som startede i U11A

Filippa vinder Mix U13M i Lillerød

Filippa Kjellberg var klar til 3 semifinaler ved weekendens U13 M turnering i Lillerød søndag, men måtte desværre se sig besejret i 3 sæt i single mod Caroline Birkedal fra Sorø.

I DD skulle Filippa og Vera Tanghøj møde førnævnte Caroline og hendes makker Olivia Høberg Brams fra Hørsholm som de tidligere har vundet over, men pigerne ramte desværre ikke deres sædvanlig flotte spil og måtte se sig besejret i to sæt.

I mix lykkedes det at vinde finalen sammen med Luca Michelsen fra Lillerød. Her besejrede de Tilde Vesterskov Andreasen og Andreas Odgaard fra Hvidovre i 2 sæt.

U11

31-03-2018  Josefine Winther Nielsen  Nr. 2 i U11 A DD Lillerød sammen med Lærke Schmidt, Græsted 
  Mikkel Jensen  Nr. 2 i U11 A HD Lillerød sammen med Axel Cilliborg Boesen, Skovshoved 
29-03-2018  Josva Reffstrup Skov Nielsen  Nr. 2 i U11 C HD Nordsjælland sammen med Isam Ali Tahir, Ishøj SB 50 
  Lucas Winther Nielsen  Vinder af U11 C HD Nordsjælland sammen med William Haurholm-Rasmussen, Badminton Roskilde 
  Lucas Winther Nielsen  Nr. 2 i U11 C HS Nordsjælland 

U13

31-03-2018  Filippa Kjær Kjellberg  Nr. 3 i U13 M DS Lillerød 
  Filippa Kjær Kjellberg  Vinder af U13 M MD Lillerød sammen med Luca Michelsen, Lillerød 
  Luna Haarkjær  Nr. 2 i U13 A DS Frederikssund 
  Luna Haarkjær  Vinder af U13 A DD Frederikssund sammen med Aya Mngomezulu Madsen, Jernløse 
  Silje Storgaard Høyer Nielsen  Nr. 2 i U13 A DD Frederikssund sammen med Astrid Kruse, Værløse 

U15

29-03-2018  Alberte Tanghøj  Vinder af U15 M DD Nordsjælland sammen med Laura Nørregaard 
  Laura Nørregaard  Vinder af U15 M DD Nordsjælland sammen med Alberte Tanghøj 

SEN

31-03-2018  Andreas Petersen  Nr. 3 i SEN A HD Hvidovre sammen med Rasmus Andreasen 
  Andreas Petersen  Nr. 3 i SEN A MD Hvidovre sammen med Stine Messerschmidt, Værløse 
  Emma Igel  Nr. 2 i SEN A DD Hvidovre sammen med Rikke Madsen, Badminton Roskilde 
  Julie Messerschmidt  Nr. 3 i SEN M DS Hvidovre 
  Julie Messerschmidt  Vinder af SEN A DD Hvidovre sammen med Stine Messerschmidt, Værløse 
  Mads Jørgensen  Nr. 2 i SEN A HS Hvidovre 
  Rasmus Andreasen  Nr. 3 i SEN A HD Hvidovre sammen med Andreas Petersen 
Print Friendly, PDF & Email

DEL:
Populære indlæg