Hillerød spillede sig til tops i Slangerup og Måløv

Vera og Filippa

Hillerøds spillere leverede nok engang flotte præstationer i weekenden.

U13 i Slagerup

Vera og Filippa slog de topseedede og spillede sig i finalen ved U13M turneringen i Slangerup hvor de fik en flot 2. plads. Filippa var også i semifinalen i mix sammen med sin makker Linus fra KBK.

U15 i Måløv

emilie

Flotte resultater af Hillerød-spillere til weekendens U15A-turnering i Måløv.

I damesingle blev det til en 1. plads til Emilie Falcke Wedege og 2. plads til Amalie Kølbek efter endnu en nervepirrende 3-sætter.  I damedouble blev det til en overbevisende 1. plads til Amalie Kølbek og Emilie Falcke Wedege  efter rigtig flot spil
Og i Herresingle blev det til en flot 3. plads til Lauritz Wulffsberg.

amialiw1

U09

23-09-2017 Lucas Winther Nielsen Nr. 2 i U09 D HS Slangerup

U11

23-09-2017 Josva Reffstrup Skov Nielsen Vinder af U11 D HS Slangerup
Luna Haarkjær Vinder af U11 A MD Slangerup sammen med Vitus Molander Kragh, Farum
Rosa Rasmussen Nr. 2 i U11 C DS Slangerup
Silje Storgaard Høyer Nielsen Nr. 2 i U11 A DD Slangerup sammen med Karla Tanghøj, Vanløse
Silje Storgaard Høyer Nielsen Nr. 2 i U11 A MD Slangerup sammen med Noah Hansen, Solrød Strand
Simon Rasmussen Nr. 3 i U11 A HS Slangerup

U13

23-09-2017 Filippa Kjær Kjellberg Nr. 2 i U13 M DD Slangerup sammen med Vera Sølby Tanghøj
Nick Silword Vinder af U13 B HD Slangerup sammen med Ivan Pedro Andersen , Badminton Roskilde
Nikolas Dahl Folkmann Vinder af U13 A HD Slangerup sammen med Jeppe Martensen , Holbæk
Nora Thorndahl Balieu Nr. 2 i U13 D DS Slangerup
Vera Sølby Tanghøj Nr. 2 i U13 M DD Slangerup sammen med Filippa Kjær Kjellberg

U15

23-09-2017 Amalie Kølbek Nr. 2 i U15 A DS Måløv
Amalie Kølbek Vinder af U15 A DD Måløv sammen med Emilie Falcke Wedege
Emilie Falcke Wedege Vinder af U15 A DD Måløv sammen med Amalie Kølbek
Emilie Falcke Wedege Vinder af U15 A DS Måløv
Lauritz Wulffsberg Nr. 3 i U15 A HS Måløv

U17/U19

16-09-2017 Julie Birk Steensig Vinder af U17/U19 A DD Helsinge sammen med Andrea Bergstrøm, Værløse
Julie Birk Steensig Vinder af U17/U19 A MD Helsinge sammen med Thorbjørn Skånstrøm, Drive Kbh.

 

Print Friendly, PDF & Email

DEL:
Populære indlæg