Flotte resultater af Hillerød-spillere i weekenden

farum2

Weekenden stod på flere turneringer, hvor ungdomsspillerne fra HB igen var helt med fremme i finale kampene. Faktisk blev det til hele 24 af slagsen!

Flere U15 spillere var i Farum, hvor det blev til en 1. plads til Amalie Kølbek i damesingle og en 2. plads til Emilie Falcke Wedege efter en nervepirrende 3-sætter

i damedouble blev det til en 1. plads til Emilie Falcke Wedege og Clara Lerdrup Bartholdy (Lillerød) og en 2. plads til Amalie Kølbek og Smilla Kristensen (KMB2010) efter en spændende og velspillet 3-sætter

I Mix-double en 2. plads til Amalie Kølbek og Lauritz Wulffsberg

farum

farum1

Der var også turnering i vores egen hal, hvor flere Hillerød spillere leverede flotte resultater:

U09

09-09-2017 Lucas Winther Nielsen Vinder af U09 D HS Hillerød
Lucas Winther Nielsen Vinder af U09 D HD Hillerød sammen med William Haurholm-Rasmussen, Badminton Roskilde

U11

09-09-2017 Luna Haarkjær Vinder af U11 A DD Hillerød sammen med Filippa Frederikke Wellendorf Pedersen, KBK Kbh.
Malika Hellström Nr. 2 i U11 B DD Hillerød sammen med Sophie Christine Nielsen, Lyngby
Natasja Pilvad Nr. 2 i U11 A DD Hillerød sammen med Victoria Haurholm-Rasmussen, Badminton Roskilde
Rosa Rasmussen Vinder af U11 C DS Hillerød
Rosa Rasmussen Vinder af U11 C DD Hillerød sammen med Alma Høeg Gade, Gentofte
Silje Storgaard Høyer Nielsen Nr. 2 i U11 A MD Hillerød sammen med Noah Hansen, Solrød Strand

U13

09-09-2017 Nick Silword Nr. 3 i U13 B HS Hillerød
Nikolas Dahl Folkmann Vinder af U13 A HD Farum sammen med Jeppe Martensen , Holbæk
Oskar Rasmussen Nr. 3 i U13 B HS Hillerød
Regitze Wulffsberg Nr. 2 i U13 B DS Hillerød

U15

09-09-2017 Alberte Tanghøj Nr. 2 i U15 M MD Næstved sammen med Adam Martensen, Holbæk
Amalie Kølbek Nr. 2 i U15 A DD Farum sammen med Smilla Kristensen, KMB2010
Amalie Kølbek Nr. 2 i U15 A MD Farum sammen med Lauritz Wulffsberg
Amalie Kølbek Vinder af U15 A DS Farum
Emilie Falcke Wedege Vinder af U15 A DD Farum sammen med Clara Lerdrup Bartholdy, Lillerød
Emilie Falcke Wedege Nr. 2 i U15 A DS Farum
Isabell Christensen Vinder af U15 M MD Næstved sammen med Tobias Dahl Folkmann
Isabell Christensen Vinder af U15 M DD Næstved sammen med Sofie Rehn, Farum
Isabell Christensen Nr. 3 i U15 M DS Næstved
Lauritz Wulffsberg Nr. 2 i U15 A MD Farum sammen med Amalie Kølbek
Tobias Dahl Folkmann Nr. 3 i U15 M HD Næstved sammen med Adam Martensen, Holbæk
Tobias Dahl Folkmann Vinder af U15 M MD Næstved sammen med Isabell Christensen
Print Friendly, PDF & Email

DEL:
Populære indlæg