Flotte præstationer til UDM og topplaceringer i Frederiksværk og Lillerød

FullSizeRender (4)

Det blev endnu en god weekend for HB, da der blev hentet medaljer ved UDM samt 1, 2 og 3 pladser i Frederiksværk og Lillerød.

U11 i Lillerød

Silje Storgaard Høyer Nielsen og Karla Tanghøj, Vanløse spillede sig frem til finalen i damedouble.

Her skulle de møde klubkammeraten Vera Tanghøj og hende makker. Det blev en flot kamp, hvor pigerne kæmpede med alt hvad de havde.

Kampen endte 21/11,21/10 til Vera Sølby Tanghøj og Josephine Færch, Middelfart og dermed blev det både til HB guld og sølv.

silje

UDM i Greve

Hillerød Badmintonklub stillede med 10 ungdomsspillere ved årets ungdoms DM i Greve. Det blev til to medaljer i U13, da det lykkedes Lukas Rathsach Lang at opnå en flot sølvmedalje i herredouble sammen med makkeren Jonathan Melgaard fra Solrød Strand.

De to drenge spillede et rigtig flot og stabilt DM uden at afgive sæt, helt frem til finale kampen. Jeppe Søby, Greve og Mikkel Langemark, Skovshoved var “sultne” efter guldet og det blev derfor en svær kamp for Lukas og Jonathan i finalen, hvor de måtte se sig slået med cifrene 21/11,21/15.

I damedouble fik Sofie Karmann bronze sammen med makkeren Norah Jeppesen fra Farum. De måtte desværre se sig slået af det stærkt spillende par Lærke Thomsen, Kolding BK og Frederikke Østergaard, Kolding BK som også endte med at snuppe DM guldet.

Ydermere vandt Jasmin Nielsen “årets højdespringer” til Gallafesten ved UDM

Tillykke til alle spillerne og tak til til Greve for et fantastisk flot arrangement!

sofie

jasmin

greve

U15 M

I U15 spillede Andreas Lang Hansen årets hidtil bedste turnering, hvor han løb med førstepladsen i HS ved at slå William Munck Nørbo, KBK Kbh med cifrene 15/21,21/16,21/17 efter flot spil.

Her er en oversigt over alle weekendens resultater:

01-04-2017 Linus Albrektsen Nr. 3 i U11 B HS Frederiksværk
Margrethe Lading Nr. 2 i U11 D DS Frederiksværk
Silje Storgaard Høyer Nielsen Nr. 2 i U11 A DD Lillerød sammen med Karla Tanghøj, Vanløse
Simon Rasmussen Nr. 2 i U11 B HS Frederiksværk
Vera Sølby Tanghøj Vinder af U11 A DS Lillerød
Vera Sølby Tanghøj Vinder af U11 A DD Lillerød sammen med Josephine Færch, Middelfart
Vera Sølby Tanghøj Nr. 2 i U11 A MD Lillerød sammen med Linus Frederik Wellendorf Pedersen, KBK Kbh.

U13

01-04-2017 Nicolaj Millum Vinder af U13 B HD Frederiksværk sammen med Markus Matzen, Badminton Roskilde
Nikolas Dahl Folkmann Nr. 2 i U13 A HD Frederiksværk sammen med Mathias Tidemann, Greve
Olivia Hartmann-Andersen Nr. 2 i U13 D DS Frederiksværk
Patrick Reibert Hansen Vinder af U13 C HD Frederiksværk sammen med William Lauritsen, Ølstykke
Regitze Wulffsberg Nr. 2 i U13 C DS Frederiksværk
31-03-2017 Lukas Rathsach Lang Nr. 2 i U13 E HD BADDAN sammen med Jonathan Melgaard, Solrød Strand
Sofie Karmann Nr. 3 i U13 E DD BADDAN sammen med Norah Jeppesen, Farum

U15

01-04-2017 Andreas Lang-Hansen Vinder af U15 M HS Frederiksværk
Marie Thomsen Vinder af U15 B DD Frederiksværk sammen med Natasha Haagensen
Natasha Haagensen Vinder af U15 B DD Frederiksværk sammen med Marie Thomsen
Tobias Dahl Folkmann Vinder af U15 M HD Frederiksværk sammen med Philip Olah, Herlev/Hjorten
Print Friendly, PDF & Email

DEL:
Populære indlæg